Τρέχουσα Επικαιρότητα και Τελευταίες Δράσεις

Απονομή βραβείων του 9ου διαγωνισμού "Μαθηματικά και παιχνίδι"

 

   Στις  6 Μαρτίου 2015 πραγματοποιήθηκε ο 9ος Διαγωνισμός "Μαθηματικά και παιχνίδι"στο πλαίσιο του περιοδικού της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας "Ο Μικρός Ευκλείδης". Στο διαγωνισμό έλαβαν μέρος μαθητές των Ε' και Στ΄ τάξεων του σχολείου μας με στόχο να έρθουν πιο κοντά στα Μαθηματικά και τις εφαρμογές τους. Η  βράβευσητων μαθητών που διακρίθηκαν πραγματοποιήθηκε τοΣάββατο 10  Οκτωβρίου  2015 στηναίθουσα  Τελετών  του Εθνικού Μετσοβίου Πολυτεχνείου .

 

Οι μαθητές που διακρίθηκαν και βραβεύτηκαν ήταν οι εξής:

Αμούργη Κωνσταντίνα (τάξη Ε')

Βάλκοβ Βαλεντίνοβ Ντάνιελ (τάξη Ε')

Βεβεκλή Άννα - Μαρία (τάξη Ε')

Καπνιστή Δέσποινα (τάξη Ε')

Λυμπεροπούλου Ελευθερία (τάξη Ε')

                             και

Εριπαρέλη Άρτεμις - Μαρία (τάξη Στ')

Πετράκε Αλέξανδρος (τάξη Στ')

Πινκερίδη Σοφία (τάξη Στ')

Πούμπη Ντιάνα - Αναστασία (τάξη Στ')

 

Εμείς βρήκαμε μερικούς από αυτούς και τους ρωτήσαμε κάποια πράγματα γι? αυτή τους την εμπειρία:

 

1.  Τι γνωρίζετε για την Ελληνική μαθηματική Εταιρεία και το περιοδικό «Μικρός Ευκλείδης»;

Άννα ? Μαρία: Είναι μια μη κερδοσκοπική οργάνωση που από το 1918 έχει σκοπό να προωθήσει τα Μαθηματικά  μέσα από διαγωνισμούς και άρθρα όπως αυτά στον «Μικρό Ευκλείδη».

Ελευθερία: Πριν το διαγωνισμό δεν γνώριζα πολλά. Τώρα ξέρω ότι λειτούργει 90 χρόνια και  έχει παραρτήματα σε όλη την Ελλάδα. Σκοπός της είναι η διάδοση των διάφορων κλάδων της Μαθηματικής επιστήμης.

Δέσποινα: Ο «Μικρός Ευκλείδης» είναι ένα περιοδικό που θέμα του είναι τα Μαθηματικά. Αυτό το περιοδικό τυπώνεται από την Ε.Μ.Ε. και φαντάζομαι ότι σκοπός του και των εθελοντών που γράφουν σ? αυτό είναι να διαδώσουν την αγάπη τους για τα Μαθηματικά.

Κωνσταντίνα: Πριν περίπου ενάμισι χρόνο δεν ήξερα τίποτα μέχρι που μια μέρα η δασκάλα μας στο σχολείο μας ενημέρωσε για την ύπαρξή της και για το διαγωνισμό. Μετά από αυτό, βρήκα περισσότερες πληροφορίες γι? αυτήν και για τον «Μικρό Ευκλείδη»  από το διαδίκτυο.

Ντάνιελ: Η Ε.Μ.Ε. ασχολείται με τα μαθηματικά, βοηθά τα παιδιά να βελτιωθούν σ? αυτά και  διοργανώνει διαγωνισμούς . Ο «Μικρός Ευκλείδης» περιέχει αναλυτικές ασκήσεις για εξάσκηση.

2.  Πώς νιώθετε που βραβευτήκατε στο διαγωνισμό της Ε.Μ.Ε.;

Άννα ? Μαρία: Περήφανη και συγκινημένη που πέτυχα μια τόσο σημαντική διάκριση στο αγαπημένο μου μάθημα, τα Μαθηματικά.

Ελευθερία: Ήταν ένα πολύ σημαντικό βραβείο για μένα. Χάρηκα πολύ όταν το έμαθα!

Δέσποινα: Ήταν κάτι ξεχωριστό για μένα. Χάρηκα και ενθουσιάστηκα. Ελπίζω να βραβευτώ και του χρόνου!

Κωνσταντίνα: Απερίγραπτη χαρά. Είναι μεγάλη τιμή να είσαι ένα από τα λίγα παιδιά του σχολείου που βραβεύονται στο μαθηματικό διαγωνισμό της Ε.Μ.Ε.

Ντάνιελ: Και εγώ και η οικογένειά μου νιώθουμε περήφανοι. Εγώ όμως ξεχωριστά ευτυχής γιατί άξιζε τον κόπο να ασχοληθώ περισσότερο με τα μαθηματικά!

3.  Ποιο θέμα σας δυσκόλεψε περισσότερο;

Άννα ? Μαρία: Θεωρώ ότι δυσκολότερο ήταν το 9ο Θέμα, Ακόμα και τώρα όταν διαβάζω την εκφώνηση απορώ πώς το έλυσα!

Ελευθερία: Μόνο λίγο η πρώτη άσκηση!

Δέσποινα: Αυτό με τις μαργαρίτες και τα κλάσματα!

Κωνσταντίνα: Το «πονηρό» πρόβλημα με τις μαργαρίτες στο καλάθι!

Ντάνιελ: Δεν υπήρχε κάποιο θέμα το οποίο να με δυσκόλεψε περισσότερο ή λιγότερο!

4.  Πού πιστεύετε ότι θα σας βοηθήσουν τα μαθηματικά στη ζωή σας;

Άννα ? Μαρία: Στα πάντα νομίζω γιατί τα Μαθηματικά αποτελούν ένα μεγάλο μέρος της καθημερινότητάς μας.

Ελευθερία: Πιστεύω ότι βοηθούν σε όλους τους τομείς της ζωής μας γιατί είναι ένα πολύ σημαντικό μάθημα!

Δέσποινα: Πιστεύω ότι θα με βοηθήσουν να βρω εύκολα δουλειά και να λύνω κάθε πρόβλημα της ζωής μου με μαθηματικό τρόπο.

Κωνσταντίνα: Όλα στη ζωή είναι Μαθηματικά. Ο χρόνος, το βάρος, η γεωμετρία, ο δρόμος? Όπου κι αν κοιτάξεις!

Ντάνιελ: Θα με βοηθήσουν παντού αφού όλα γύρω μας είναι Μαθηματικά. Επίσης θα με βοηθήσουν  να βρω μια καλή δουλειά και να είμαι ευτυχισμένος!

Στοιχεία Επικοινωνίας

67ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών                                   Χρήσιμοι Σύνδεσμοι
Συρράκου 2, Αθήνα                                                      ΥΠ.Π.Θ.Π.Α.
Τ.Κ. 10444                                                                    Γενική Γραμματεία Διά Βίου Μάθησης
Τηλ: 210-5131133 & 210-5131192                               Ασφάλεια στο διαδίκτυο
Fax: 210-5131133                                                        Ψηφιακό σχολείο
email: mail@67dim-athin.att.sch.gr
Ιστoσελίδα:  67dim-athin.att.sch.gr