Κολωνός - Ευρώπη Ευρώπη - Κολωνός. Μια σχέση μέσα στους αιώνες

στο πλαίσιο του γνωστικού αντικειμένου: Θεατρική Αγωγή

Ελισάβετ Σταυρίδου Θεατρολόγος ? Ηθοποιός

67ο Δημοτικό Σχολείο Αθήνας ? Κολωνός

Με αφορμή τον Κολωνό που είναι ο τόπος που κατοικούν οι μαθητές του σχολείου μας, η δράση μας αφορά σε ένα νοητό ταξίδι στο χρόνο και στο χώρο. Μέσα από τη βιωματική μέθοδο του θεάτρου  ακολουθήσαμε τη διαδρομή της αρχαίας ελληνικής φιλοσοφίας και της τέχνης του Θεάτρου ορμώμενοι από την Ακαδημία του Πλάτωνα αλλά και το λόφο του Κολωνού όπου γεννήθηκε και έζησε ο Σοφοκλής ως την ιστορική περίοδο της Αναγέννησης στην Ευρώπη. Διερευνήσαμε πως ο αρχαιοελληνικός πολιτισμός με το πέρασμα των αιώνων έζησε την παρακμή, και αναγεννήθηκε μέσα από την περίοδο της Αναγέννησης και του Διαφωτισμού στην Ευρώπη και ξαναήρθε πάλι πίσω στο Κολωνό μέσα από τους φιλέλληνες που στήριξαν τον αγώνα της ανεξαρτησίας του Ελληνικού λαού. Δύο από αυτούς ο Λέρνομαν και ο Μύλερ οι δύο πρώτοι αρχαιολόγοι που έψαχναν για την Ακαδημία του Πλάτωνα γίνονται αφορμή για να γνωρίσουμε το σεβασμό και την αγάπη των Ευρωπαίων για τον αρχαιοελληνικό πολιτισμό. Εμείς μέχρι τώρα τους ξέραμε σαν δρόμους στον Κολωνό.

Περπατήσαμε λοιπόν στους δρόμους του Κολωνού, στο λόφο, στην Ακαδημία. Μελετήσαμε την ιστορία της Ευρώπης και της Ευρωπαϊκής Ένωσης μέσα από τις πληροφορίες που δίνει η ιστοσελίδα της Ε.Ε. Παίξαμε τα κουίζ, συζητήσαμε με αρχαιολόγος και ανθρώπους του Κολωνού. Αναπαραστήσαμε θεατρικά τις ιδέες μας και τις εμπειρίες μας. Ζωγραφίσαμε τη διαδρομή,  δημιουργήσαμε ηλεκτρονική τάξη (εφαρμογή edmodo) και κοινοποιήσαμε τη δράση μας σ? όλο το σχολείο αλλά και στο γειτονικό δημοτικό σχολείο του λόφου Κολωνού 57ο.

Αναλυτικά το πρόγραμμα μπορείτε να το βρείτε στην ηλεκτρονική διεύθυνση: